Анальна тріщина - патологія, з якою, мабуть, зустрічається хоча б один раз за життя кожна людина.
Тріщина являє собою лінійний розрив анодерми (тканини, що вкриває анальний канал). Дефект, що тільки утворився, називається гострим. При неправильному лікуванні краї такої тріщини поступово обростають рубцевою тканиною. При цьому, вона втрачає здатність загоєння без втручання ( потрібно видаляти рубцеві зміни країв). Така тріщина називається хронічною.
За умови ігнорування симптомів, неправильного лікування, відсутності заходів щодо ліквідації закрепів, хронічна тріщина постійно збільшується як в розмірах, так і в глибину.
Це може призвести до розвитку сфінктероспазму - ускладнення, що характеризується вираженим підвищенням тонусу сфінктера, значно ускладнює процес дефекації і повністю нівелює можливість загоєння без оперативного втручання.
Найчастіше тріщина утворюється під час дефекації твердим калом, що не має здатності деформуватись при виході з кишки. Причинами закрепів можуть бути: неправильне харчування, вдсутність в раціоні продуктів, що містять клітковину, вживання недостатньої кількості води, захворювання шлунково-кишкового тракту, ендокринні патології, вади розвитку кишечника.
При сильних проносах теж є ризик утворення тріщин, внаслідок того, що кал хімічно-агресивний і виходить під великим тиском.
Основним симптомом острої тріщини є біль при дефекації ріжучого, або колючого характеру під час проходження калу через анальний канал та після випорожнення, кров на папері, або краплями в унітазі, яскравого червоного кольору.
Гостра анальна тріщина в 90% випадків загоюється консервативно, тобто з допомогою комплексу медикаментів, які призначає лікар, індивідуально.
Чим довше пацієнт зволікає зі зверненням до лікаря, тим складніше буде загоїти тріщину.
Симптоми хронічної тріщини часто проявляються не постійно. Періодичність болю, кровотеч, неприємних відчуттів після дефекації пов'язана з тим, що запальний процес в ділянці тріщини то зменшується, то підсилюється.
Наприклад, коли немає закрепів, людина не вживає алкоголю і гострої їжі, тобто відсутні подразнюючі чинники, симптоми можуть стати менш інтенсивними. Людина думає, що хвороба ліквідована, і навіть не підозрює, що тріщина залишається такою ж.
Як тільки з'являється провокуючий фактор, найчастіше - твердий кал, симптоми відновлюються.
У випадку хронізації процесу, необхідно видаляти склеротичні зміни країв тріщини. Це робиться малоінвазивно, або ж, в складних та задавнених випадках, оперативно.